Opublikowany przez: monika.g 2019-02-16 00:22:00
Autor zdjęcia/źródło: Wpływ smogu na skórę @ pixabay.com
Wpływ smogu na skórę widać szczególnie u mieszkańców dużych miast. Skóra wiotczeje, staje się szara, cienka, sucha, uwidaczniają się zmarszczki i przebarwienia, a także wypryski i nadmierne przetłuszczanie cery.
Słowo „smog” zostało utworzone z dwóch angielskich słów: „smoke” – dym i „fog” – mgła. Jest to zjawisko atmosferyczne, które występuje po wymieszaniu się dymu i spalin z mgłą. Najwyższy poziom smogu odnotowuje się w dużych miastach w czasie bezwietrznych i suchych dni. Stężenie smogu jest najwyższe w okresie jesienno-zimowym od października do marca, gdy oprócz spalin samochodowych powietrze zanieczyszczają dymy z kominów.
Na smog składają się pyły niskocząsteczkowe (PM10 i PM2,5), metale ciężkie (np. ołów, rtęć, arsen, nikiel), dwutlenek siarki, tlenki azotu oraz benzopiren i azotyny (wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA) - substancje rakotwórcze.
Oddychanie tak zanieczyszczonym powietrzem nie pozostaje bez wpływu na zdrowie całego naszego organizmu. Pyły niskocząsteczkowe są kilkadziesiąt razy mniejsze od włosa, więc bez przeszkód przedostają się do wszystkich komórek organizmu. Smog może powodować bóle głowy i gardła, a także zapalenie gardła, płuc, oskrzeli. Podrażnia również oczy, które puchną i łzawią, wywołuje alergie i duszności. Powoduje także problemy z koncentracją i pamięcią oraz osłabia układ odpornościowy i nerwowy, może wywoływać lub pogłębiać stany depresyjne. Zanieczyszczone powietrze jest szczególnie niebezpieczne dla kobiet w ciąży.
Substancje toksyczne zawarte w smogu nie stanowią bezpośredniego, nagłego zagrożenia dla zdrowia i życia. Jednak stałe przebywanie w smogu powoduje przewlekłe zagrożenia. Toksyny mogą gromadzić się w tkankach latami, a spowodowane nimi uszkodzenia prowadzą do chorób cywilizacyjnych takich jak nowotwory.
Zawarte w smogu pyły oraz metale ciężkie i wszelkie inne zanieczyszczenia osiadają również na naszej skórze i wnikają w nią przez pory. Zanieczyszczenia powodują powstawanie przebarwień, które powstają na skutek utleniania się komórek skóry. Powoduje to również zwiększenie się liczby wolnych rodników, które uszkadzają prawidłowe komórki skóry. Dochodzi wtedy do zachwiania równowagi pomiędzy wolnymi rodnikami a przeciwutleniaczami. Antyoksydanty mają za zadanie neutralizowanie niekorzystnego działania wolnych rodników na skórę, jednak nie nadążają tego robić co prowadzi do tzw. stresu oksydacyjnego. Wolne rodniki niszczą włókna kolagenowe. Prowadzi to do stanów zapalnych oraz osłabienia zdolności skóry do regeneracji i odbudowy zniszczonych komórek.
Osłabiona cera staje się bardzo wrażliwa, swędzi, jest zaczerwieniona lub poszarzała, pojawiają się na niej wypryski. Zaburzona zostaje również praca gruczołów łojowych, przez co skóra wydziela nadmierne ilości sebum, a równocześnie jest odwodniona, sucha i szorstka. Pogarsza to znacznie jej kondycję i prowadzi do przedwczesnego starzenia.
Smog wpływa bardzo niekorzystnie na naszą cerę, narusza jej barierę ochronną przez co staje się osłabiona i nadwrażliwa. Już po kilku dniach przebywania w zanieczyszczonym środowisku występują wyżej wymienione procesy, które da się zauważyć gołym okiem. Często jednak nie mamy wyboru, bo smog jest wszechobecny. Wtedy należy przede wszystkim zabezpieczyć cerę przed dostępem do niej zanieczyszczeń.
Pamiętaj również o nawilżaniu śluzówek nosa roztworem soli fizjologicznej lub wody morskiej, stosowaniu maseczki antysmogowej i używaniu kremów z filtrem UV.
ZOBACZ TAKŻE:
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.